Best Employers Česká republika 2009/2010


Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail to someonePrint this page

15. dubna byl českou pobočkou největší poradenské a outsourcingové společnosti v oblasti řízení lidských zdrojů Hewitt již posedmé vyhlášen žebříček nejlepších zaměstnavatelů na základě studie Best Employers České Republiky.

Podmínkou účasti bylo, stejně jako v minulých ročnících, působit na českém trhu minimálně 2 roky a splnit minimální počet 50 stálých zaměstnanců. Samotná účast ve studii ani základní výstupy nejsou zpoplatněny.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 58 společností, z nichž 50 splnilo podmínky pro zařazení do žebříčku. Výsledky studie vycházejí z názoru 8042 zaměstnanců a 197 vrcholových manažerů, kteří prostřednictvím vyplněných dotazníků vyjádřili názor na svého zaměstnavatele. Tento vzorek respondentů reprezentuje zaměstnaneckou populaci více než 20.000 zaměstnanců.

Uvažujete o změně zaměstnání? Hledejte u těch nejlepších zaměstnavatelů podle hodnocení samotných zaměstnanců!

I letos proběhlo vyhlášení ve dvou kategoriích. Na první místo žebříčku v kategorii Velké společnosti se probojovala farmaceutická společnost PFIZER, spol. s r.o. Zde Vám představujeme kompletní žebříček v této kategorii:

Kategorie – Velké společnosti
  Společnost Obor činnosti
1. PFIZER, spol. s r.o. Farmaceutický průmysl
2. Microsoft, s.r.o. Informační technologie
3. CeWe Color a.s. Foto služby
4. IKEA Česká republika, s.r.o. Maloobchod
5. Tchibo Praha, spol. s r.o. Káva a spotřební zboží

První místo v kategorii Malé a střední společnosti obsadila společnost Nutricia, a.s. Následující žebříček představuje elitní desítku Best Employers České republiky 2009/2010 v této kategorii:

Kategorie – Malé a střední společnosti
  Společnost Obor činnosti
1. Nutricia, a.s. Speciální výživa
2. Cisco Systems (Czech Republic) s.r.o. Informační technologie
3. Et netera a.s. Informační technologie
4. AQUASOFT spol. s r.o. Informační technologie
5. ORIFLAME CZECH REPUBLIC spol. s r.o. Kosmetika
6. 3M Česko, spol. s r.o. Diverzifikované technologie a produkty
7. KRKA ČR, s.r.o. Farmaceutický průmysl
8. 2N TELEKOMUNIKACE a.s. Telekomunikace
9. Saft Ferak a.s. Vývoj a výroba průmyslových baterií
10. Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s. Rychloobrátkový sektor

I letos tedy obsadily žebříček společnosti české i mezinárodní, malé i velké, napříč celým spektrem odvětví. Je tedy evidentní, že o umístění nerozhoduje jméno, velikost, ani to jak se společnost prezentuje navenek, ale skutečně způsob vedení zaměstnanců.

Co rozhoduje o umístění?

Zaměstnanci všech patnácti vítězných firem vykazují vysokou motivovanost a spokojenost se zaměstnáním ve své společnosti. Průměrná míra motivovanosti nejlepších zaměstnavatelů letos dosahuje 69%, což je o 17% více ve srovnání s průměrem České republiky a o 16% více v porovnání s průměrem regionu střední a východní Evropy. U všech vítězných společností byla zároveň zaznamenána vysoká efektivita politik v oblasti řízení lidských zdrojů, které jsou sladěny s obchodními cíli společnosti a jsou pozitivně přijímány zaměstnanci.

V této studii byli zaměstnavatelé posuzováni na základě tří aspektů – názorů jejich vlastních zaměstnanců, personálních politik společnosti a pohledu jejich nejvyššího vedení. Klíčovým pojmem pro stanovení pořadí společností v žebříčku je tzv. motivovanost (engagement) zaměstnanců. Motivovanost je v průzkumech společnosti Hewitt definována jako stav citového a intelektuálního zapojení zaměstnance do dění ve firmě, který je charakterizován třemi modely chování:

  • zaměstnanci mají silnou vnitřní touhu pracovat pro firmu i v budoucnu;
  • zaměstnanci se o firmě vyjadřují pozitivně před svými spolupracovníky, přáteli, potencionálními zaměstnanci a klienty;
  • zaměstnanci v práci vynakládají mimořádnou snahu a nasazení, které přispívá k lepším výsledkům firmy.