Nejlepší zaměstnavatelé České republiky 2007


Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail to someonePrint this page

Česká pobočka největší světové poradenské a outsourcingové firmy v oblasti řízení lidských zdrojů Hewitt vyhlásila 26. dubna vítěze již čtvrtého ročníku studie Nejlepší zaměstnavatelé České republiky. Do studie se letos přihlásilo 42 firem, z nichž všechny podmínky pro zařazení do žebříčku splnilo 38 společností. Studie vychází ze zaznamenaných názorů 6 558 zaměstnanců ve zúčastněných společnostech, což reprezentuje zaměstnaneckou populaci více než 17 300 zaměstnanců.

První místo v žebříčku získala společnost IKEA Česká republika, s.r.o. Elitní desítku Nejlepších zaměstnavatelů České republiky 2007 představuje následující žebříček:

  Společnost Obor činnosti
1 IKEA Česká republika, s.r.o. Maloobchod
2 CS CABOT, spol. s r.o. Chemický průmysl
3 ComAp, spol. s r.o. Elektrotechnický průmysl
4 Johnson & Johnson, s.r.o. (Medical Devices & Diagnostics) Farmaceutický průmysl
5 Sun Microsystems Czech s.r.o. Informační technologie
6 OLHO – Technik Czech s.r.o. Automobilový průmysl
7 2N TELEKOMUNIKACE a.s. Telekomunikace
8 KRKA tovarna zdravil, d.d. zastoupení pro Českou republiku Farmaceutický průmysl
9 Boehringer Ingelheim, spol. s r.o. Farmaceutický průmysl
10 British American Tobacco (Czech Republic), s.r.o. Tabákový průmysl

Studie se mohly zúčastnit společnosti, které mají alespoň 50 stálých zaměstnanců a které na českém trhu působí alespoň dva roky. Účast ve studii byla zdarma. Přímo bylo osloveno více než 400 nejvýznamnějších firem působících v České republice.

Ve studii Nejlepší zaměstnavatelé byli zaměstnavatelé posuzováni na základě tří aspektů – názorů jejich vlastních zaměstnanců, personálních politik společnosti a pohledu jejich nejvyššího vedení. Klíčovým pojmem pro stanovení pořadí společností v žebříčku je tzv. motivovanost (engagement) zaměstnanců. Motivovanost je v průzkumech společnosti Hewitt definována jako stav citového a intelektuálního zapojení zaměstnance do dění ve firmě, který je charakterizován třemi modely chování:

  • zaměstnanci mají silnou vnitřní touhu pracovat pro firmu i v budoucnu;
  • zaměstnanci se o firmě vyjadřují pozitivně před svými spolupracovníky, přáteli, potencionálními zaměstnanci a klienty;
  • zaměstnanci v práci vynakládají mimořádnou snahu a nasazení, které přispívá k lepším výsledkům firmy.

Zaměstnanci všech deseti vítězných firem vykazují vysokou motivovanost a spokojenost se zaměstnáním ve své společnosti. Průměrná míra motivovanosti Nejlepších zaměstnavatelů v posledních třech letech dosahuje 69%, což je o 18% více ve srovnání s průměrem České republiky. U všech vítězných společností byla zároveň zaznamenána vysoká efektivita politik v oblasti řízení lidských zdrojů, které jsou sladěny s obchodními cíli společnosti a jsou pozitivně přijímány zaměstnanci.